neljapäev, 25. november 2010

Porgandi ja halvaa magus amps








Kui ma täna Mattiasega lund rookimast tulin, meenus, et ma polegi seda hõrku küpsetist veel blogisse pannud. Jube raiskamine ;) No tegelikult ma ei usu, et siin väga paljud just käivad lugemas, aga need vähesedki võiksid soojas toas tee või kohvi kõrvale seda mitte kõige kergemat ampsu süüa ja vaadata meile saabunud talve :) Halvaasõbra kohustuslikku kavva võiks see küll kuuluda. Vähemalt külmal talvel.



200 g riivitud porgandit
200 g halvaad
2 muna
1 munakollane
1,5 dl fariinsuhkrut
100 g sulavõid
2 dl Graham täisterajahu
1 tl küpsetuspulbrit

Riivi kooritud porgand jämeda riiviga. Pudista halvaa ning sega riivitud porgandiga. Klopi munad ja munakollane suhkruga ning nirista sekka sulavõi. Sega jahule küpsetuspulber ja sõelu tainale. Lisa järk-järgult porgandi-halvaamass ning sega ühtlaseks. Vala küpsetuspaberiga vooderdatud keeksivormi ja küpseta 180 kraadi juures 40 minutit. Tõsta kuumus 200 kraadini ning küpseta veel umbes 10 minutit. Lase jahtuda ja naudi!

Retsept jällegi "Eesti Naisest"

esmaspäev, 15. november 2010

Juustukookide number 1!







Just nii ma kirjeldaksin oma laste isale tehtud torti. Väääga mõnus. Ei oskagi kohe rohkem midagi lisada. Kui vaid seda, et mu objektiiv fotokal ütles üles ja mingeid normaalseid pilte pole seekord oodata (nagu muidu jubedalt oli, eks :)) See kook läheb kindlasti kordamisele, kahtluseta. Soovitan kõigile ja kirssidega ;)

50 g võid
50g piimašokolaadi
200 g kaeraküpsiseid
400 g toasooja toorjuustu
300 g valget šokolaadi
2 muna
2 dl hapukoort
1 tl vanillsuhkrut
peoga marju (võivad olla ka külmutatud)



Sulata või, poole sulamise ajal lisa ka piimašokolaad. Purusta küpsised ja sega kõik kokku. Suru lahtikäiva vormi põhja ja natuke ka äärtele. (Mina panin põhja ka kindluse mõttes küpsetuspaberi.)


Pane valge šokolaad vesivannile sulama, samal ajal vahusta toorjuust, munad, vanillsuhkur ja hapukoor. Lisa ka sulanud šokolaad. Keeruta kõik ühlaseks ja vala vormi. Soojenda ahi 160 kraadini ja hoia kooki ahjus 1 tund.
Marjadega on kaks võimalust - kas puistad kohe enne küpsetamist sisse või ootad, kuni kook täielikult jahtub. Serveeri seda siis blenderis purustatud marjakastmega või niisama peale riputatud marjadega.

Retsepti võtsin "Eesti Naisest", mai 2010)



reede, 29. oktoober 2010

Õlleküpsised




No neid küpsiseid sai seekord tehtud Lisi tungival soovil. Kuid oma kooli ajast on mul mälestus, kus ma tegin neid oma tolleaegse pinginaaber Tuuliga. Olime tema juures, sikutasime köögilaua seina äärest keset kööki ning alustasime küpsisetegu. Meil oli väga ladus meeskonnatöö ja õige pea oli meil terve kausitäis küpsiseid. Muidugi lõhn meelitas teisigi Tuuli perekonnast neid maitsma :)
Tänapäeva juurde tagasi tulles, siis minu väike Mattias armastab ka väga neid küpsiseid. Koostisosi lugedes, siis midagi väga tervislikku see pole, seega teen neid suhteliselt harva. Ahjaa, õlumaitset küpsistel pole!


400 g margariini
400 g jahu
1 klaas õlut
suhkrut
kaneeli

Sega omavahel toatemperatuuril olev margariin, jahu ja õlu. Aseta taigen mõneks ajaks külma, et oleks kergem rullida. Puista lauale veidi jahu ja rulli taigen õhukeseks. Lõika meelepärased tükid.(Võib teha piparkoogivormidega, võib viinapitsiga sellised väikesed ringid teha, aga mina lõikasin lõikuriga lihtsalt ribad.) Kasta üks pool suhkru-kaneelisegusse. Tõsta küpsised küpetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning küpseta 2oo kraadises ahjus helepruuniks.

teisipäev, 26. oktoober 2010

Dallase saiad





Olgu kohe alguses öeldud, et neid saiu pole ma poes näinud ja veel vähem neid ka kunagi söönud, kuid on rühm inimesi, kes praegu selle lause peale ära minestavad :) (Ma muidugi kahtlen, kas Ilonagi neid saanud on... võib olla siis kui viimati kohvikus ja loomaaias käis? Kuid padu-maal, kus ta muidu elab, kindlasti selliseid saiu ei ole. Ei, see minu poolne ülbitsemine, kuna neil pole minu jaoks palju igapäevasemaid asjugi :) Samas on neil kuivatatud õunu...)
Sellise "tähtsa" päeva puhul nagu tänane (kus said esimesed dallase saiaksesed valmis) oli mul kutsutud ka dallase saia ekspert Astrid kohale ;) Saiad ei tulnud küll päris sellised välja nagu ma ette kujutasin, kuna kerkisid terve pätsi suuruseks ning täidis pani oma vedeluse tõttu ajama, oli eksperdi arvamus väga positiivne. (Üllatav, et ta üldse nii kenasti rääkida oskab :P) Ütles, et saiad olid väga head, ka sai oli maitsev ja ta sööks neid veelgi. Nii, et proovige järgi!


Taigen:
250ml piima
25g pärmi
1 muna
1 dl suhkrut
0,5 tl soola
0,5 tl kardemoni
450g jahu

Kreem:
50 g võid
0,5 dl suhkrut
2 muna
200 g maitsestamata toorjuustu
1 tl vanillsuhkrut
1 sl tärklist

Sega käesoe piim pärmiga. Lisa muna, suhkur, sool ja kardemon. Sega juude jahu ja sõtkudes pehme või. Sõtku seni, kuni tainas kausi ja käte küljest lahti lööb. Lase soojas kohas umbes pool tundi kerkida.
Kreemi jaoks vahusta toasoe või suhkruga. Lisa munad, toorjuust, vanillsuhkur ja tärklis.
Tee tainast jahusel laual "vorst", kus lõika umbes 5 cm tükid. Aseta tükid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning vajuta jahuse klaasipõhjaga laiaks, et tekiks süvend kreemi jaoks. Pritsi kondiitripritsi-või kilekoti abil kreem saiadele. Määri servad munaga ja küpseta 200 kraadi juures 20 minutit.

neljapäev, 30. september 2010

Üks link

Seekord ma pikka juttu ei teegi. Kuna täiendasin oma "multis" olevat pildikogu piltidega, siis jagaks seda siingi. Kuigi jah, Ilona juba nägi ;)
Pildid asuvad siin: http://vifka.multiply.com/photos/album/20#

kolmapäev, 15. september 2010

Õunapommid







Tere üle miljoni aasta! Ei kadunud ma kuhugile ja mu küpsetamiskirg pole mind maha jätnud. Lihtsalt suvi oli peas ja põues ja nüüd oli palju sebimist muude asjadega ning lõpuks polnud õiget retsepti ka siia vaatamiseks panna. Teinud olen ikka hooajalisi asju, mida teisteski blogides näinud olen.
Praegu teen veel üht-teist purkidesse ja sügavkülmik pole meil ka kummist... seega hakkab see koriluse asi läbi saama.

Tänase retsepti sain ma Ilona juures olles ühest kokaraamatust (pole enam kindel, millisest), kuigi ma täiendasin seda omalt poolt suhkru ja ingveri lisamisega, sest algses retseptis oli vist 3 spl suhkrut, mida minu arvates oli ilmselgelt liiga vähe. Ning ingver käib justkui õunaga paaris. AGA vist just suhkrukoguse tõusu tõttu on minu õunapommid plahvatanud pommide moodi :) Välimus puudub, aga maitse on ikka suurepärane! Igal juhul ei jää see pommide tegemine viimaseks, sest neid hapukaid õunu oma koduaiast tuleb ilmtingimata ära kasutada. Tuleb ju ka ära arvata, miks mu pommid nii küpsesid.

Taigen:
50 g pärmi
näpuotsatäis soola
100 ml suhkrut
1,5 dl leiget vett
6 dl nisujahu
200 g võid

Täidis:
10 õuna
10 sl suhkrut
4 tl kaneeli
(näpuotsaga jahvatatud ingverit)

Määrimiseks: muna


Hõõru pärm suhkru ja soolaga vedelaks ning sega leige veega. Lisa jahu ja pehme või, sõtku ühtlaseks taignaks. Lase pool tundi külmkapis kerkida. Rulli tainas õhukeselt lahti ja lõika ruutudeks. Pane iga ruudu keskele kooritud ja südamikust puhastatud õun. (Mina lõikasin õuna tükkideks ja puistasin suhkru-kaneeliseguga (ja ingveri lisasin sinna ka) üle. Mulle endale lihtsalt ei maitse terve õun taina sees. Nostalgialaksuna tuleb ju meelde küll reklaam, kus tehti õunapomme ja mul lapsena tuli alati isu nende järgi ;) ) Raputa peale ohtralt kaneeli ja suhkrut. Keera tainaääred kokku ning suru hoolikalt kinni, määri munaga. Küpseta 200 kraadi juures 25-30 minutit. (Ja siis saadki sellised plahvatanud pommid :) )

laupäev, 17. juuli 2010

Beseepesad sõstravahuga







Juba nädalapäevad käin ma selle mõttega, et viia kokku õrn besee ja hapud sõstrad. Midagi Pavlova sarnast, aga mitte päris. (Vähemalt olen mina teistsugust Pavlovat teinud.) Ma meelitasin Marise (ja mitte vaid ühe Marise, neid oli lausa kaks!) endale külla ja oligi põhjus olemas ning minul katsejänesed ka :) Ning pärast kosutavat rannaskäiku sain ka naabrimemme suu magusaks tehtud ;)
Külalised näisid rahulolevad ja ega mul endal ka millegi üle kurta ole. Kõik kukkus suhteliselt ootuspäraselt välja. Kui siis vaid pilt pole nii hea nagu oleksin tahtnud... aga see on teine teema :)


Eelmisel õhtul tegin valmis beseepesad. Mina tegin 6 munavalgest ja sinna panin 3,5 dl suhkrut. Pika vahustamise peale oli paras mass valmis ja tõstsin lusikaga parajad portsud ja vormisin lusika abil kausikesed. Panin 100 kraadi juurde ahju ja umbes 1,5 tunniks.
Järgmine päev vahustasin vahukoore, segasin juurde kohupiima ja toorjuustu. Purustasin marjad (osad jätsin terveks ka) ja panin segu juurde. Enne serveerimist tõstsin mõned lusikatäied beseepessa ning kaunistasin sõstardega.

Selle magustoidu juures on kõige mõnusam see, et saab kõik hooajalised marjad ära kasutada. Sügise poole ma tahan katsetada pohlavahuga...

neljapäev, 8. juuli 2010

Maasikatega rullkook Ilonale






















Kui tuleb nii armas ja harv külaline tuleb kindlasti midagi ekstrahead teha. Mõistlik on hooajalisus ära kasutada ja minu õnneks (ma usun, et Ilona ka ;)) on maasikahooaeg käimas. (Tegelikult tundub mulle, et sel aastal on kehvapoolne saak ja see hooaeg hakkab läbi saama...)
Et maius oleks värske ja võtaks vähe aega, siis oli mul vähemalt välja mõeldud, mida ma teen kui Ilona ikka tõesti tuleb. (Ma pean selgitama, et ta tihti lubab, et tuleb külla, aga peaaegu alati tulevad tavaliselt temast mitteolenevad asjad ette ja ma olen paar korda asju ära pidanud sööma, siis enam ma ette asju ei tee.)
Seni kuni külaline päikesevanne võttis, tegin mina käbedalt biskviidi valmis ja kuni ta Mattiasega miilustas, ülejäänu. Kuna oli selge, et esimene päev me seda kooki sisse ei mahuta, kaunistasin pühapäeva hommikul ja hommikusöögilaual ilutses meil maasikatega rullkook. Vastavalt ilmale oli see meil loomulikult õue kaetud. (Hea, et te ei näe pildi all kellaaega... :D)

Rullkoogi tegemiseks läheb vaja:

1 ahjupanni suurust biskviiti
2 pakki (a´200 g) kohupiima
2 pakki (a´200 ml) vahukoort
maasikatoormoosi
natuke suhkrut (vahukoorele)
maasikaid
(piparmündilehti)


Jahtunud biskviidi niisutasin maasikatoormoosiga nii, et maasikaid ikka ka jäi peale ja paki vahukoort vahustasin ja segasin kohupiimaga ning määrisin biskviidile. Lõikasin ribad ja hakkasin serveerimistaldrikule neid järjest spiraalina kerima ümmarguseks tordiks. Katteks mõeldud vahukoore vahustasin samuti ning segasin kohupiimaga. Saadud segu määrsin kenasti tordile, kaunistasin maasikatega ja piparmündilehtedega.

kolmapäev, 30. juuni 2010

Suvemuffinid




Need muffinid said tehtud ühe Ragne muffiniretsepti järgi, kuhu rabarberite asemel panin hoopis kirsse ja mustsõstraid (küll veel sügavkülmast, aga kaugel need meie tänavusedki on) ja jätsin šokolaadi üldse välja. Alguses mõtlesin need Lea sünnipäeva muffiniteks nimetada, kuna ma tegin need Lea sünnipäevaks, kes juhtus oma sünnipäeval meile külla :)





2 muna
1.5 dl suhkrut
2.5 dl nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit
2 tl vanillisuhkrut
1 tl jahvatatud kaneeli
150 g hapukoort
50 g võid, sulatatuna
300g kirsse, mustsõstraid

Peale:
röstitud mandlilaaste ja kookoshelbeid

Vahusta munad suhkruga kohevaks. Sega kuivained omavahel. Sega munavahu hulka vaheldumisi hapukoor, jahtunud sulavõi ja kuivained. Kõige lõpuks lisa taignale kirsid ja mustsõstrad. Jaota tainas paberist muffinivormidesse. Puista peale kuival pannil röstitud mandlilaastud ja kookoshelbed. Küpseta 225kraadises ahjus umbes 15 minutit.

Norra piparkoogid







Sõbrad, andke andeks, aga ma pidin piparkooke tegema :) Jah, tean, et keset suve, kus teised kokkajad teevad maasikast hõrgutisi ning keegi ei viitsi pliidi taga passida ja võib olla lõpuks hirmutan suve ära, aga väga suur isu oli piparkooke süüa.(Ma tegin neid siis kui see suur suvi polnud veel päris päral ka.) Parasjagu hull nagu ma olen pidin idee tekkides selle ka kohe ellu viima.(Eriti kui Astrid käis keset suvepuhkust Lapimaal :D Ma pidin ju pakkuma talle piparkooke! Kuigi nadilt vähe sai vist pakutud... said ju enne kõik otsa.)
Selle retsepti sain ma ühe blogi kommnetaaridest, aga ma ei kirjutanud üles, millisest... Nii, et kui retsepti autor välja ilmub võiks ta kaks sammu ette astuda ;)

150 g võid
1 dl siirupit
2 dl suhkrut
1 dl vahukoort (kohvikoort)
6 dl jahu
0, 5 tl nelki
0,5 tl ingverit
2 tl kaneeli
1 tl küpsetuspulbrit

Sulata või, lisa siirup ja suhkur. Tõsta tulelt ja jahuta. Lisa hulka vahukoor. Sega omavahel jahu nelk, ingver, kaneel ja küpsetuspulber ning lisa võisegule. Sega taignaks ja pista üleööks külma. Järgmine päev küpseta mõnusad piparkoogid.

neljapäev, 10. juuni 2010

Porgandikook sidrunmelissiga













Porgandikoogiga meenub mulle üks klassiõhtu. Oli ju kombeks, et igaüks viib midagi söödavat klassiõhtule, ühel korral viis Gerli porgandikooki, mille ta ema oli küpsetanud. Kõik olid väga suures vaimustuses. Ka järgmisel päeval räägiti sellest. Mina muidugi isegi ei proovinud tükikest, sest meil ju kodus sellist kooki ei tehtud. Minu jaoks oli täiesti mõeldamatu, et porgand võiks magusa koogi sees olla... Nüüd aastaid hiljem pole minust ka kuigi suur porgandikoogi sõber saanud, KUID seda siinset kooki ma proovisin ja tõesti hakkas meeldima. Kas asi oli sinna sisse käivas melissis, mida ma ise olen kasvatanud või üldse seigas, et ma ise selle koogi tegin, ma ei tea, kuid kui porgandikoogid ongi nii maitsvad, siis proovin edaspidi kindlasti kõiki porgandikooke ;)
Retsepti mugandasin, kuid võtsin ikka "Rõõmu küpsetamisest".


225 g võid või margariini
4 muna
3 dl suhkrut
4 dl jahu
4 tl küpsetuspulbrit
4 tl vaniljesuhkrut
6 dl riivitud porgandit
1 dl värsket, hakitud sidrunmelissi


Kate:

125 g maitsestamata toorjuustu
50 g toasooja võid või margariini
2,5 dl tuhksuhkrut

Kaunistuseks:
porgandiribasid või sidrunmelissilehti

Sulata rasvaine ja jäta jahtuma. Mikserda munad ja suhkur kohevaks vahuks. Sega jahu, küpsetuspulber ja vaniljesuhkur. Sega kuivained vähehaaval munavahu hulka. Lisa taignasse sulatatud või, riivitud porgandid ja sidrunmeliss. Vala taigen võiga määritud ja riivsaiaga ülepuistatud ahjuvormi (20*30 cm). Küpseta ahju allosas umbes 20 minutit 175 kraadi juures. Lase koogil jahtuda.

Valmista kate: sega toorjuust, või ja tuhksuhkur ühtlaseks massiks. Määri kate koogipõhjale. Pane kook vähemalt 2 tunniks külmkappi. Lõika väikesteks ruutudeks ja kaunista. Hoia kuni serveerimiseni jahedas.

teisipäev, 1. juuni 2010

Lasteküpsised










Nagu tellitult on Lastekaitse päeva puhul mul blogis nüüd lastele tehtud küpsised :) Neid küpsiseid olen mitu korda teinud, sest lastele need maitsevad, lihtne teha ja miks pean ostma poeküpsiseid, kui kodu omad on... kodu omad, eks. Tegemine on imelihtne ja võtab vähe aega. Retsepti võtsin jällegi "Rõõmu küpsetamisest".

Umbes 30 küpsise tegemiseks läheb vaja:

2 dl nisujahu
o,5 dl suhkrut
100 g margariini (jäävad muredamad küpsised kui võiga)

Kaunistuseks:
moosi (vaarika)

Haki jahu, suhkur ja rasvaine pika noaga muredaks massiks. Vormi taigen pikaks latiks ja lõika umbes 30 tükiks. Vormi tainas pallikesteks ja pane küpsetuspaberiga kaetud plaadile. Vajuta sõrmeotsaga igasse palli väike süvend. Tõsta igasse süvendisse natuke moosi. Küpseta küpsiseid ahju keskosas umbes 10 minutit.


Ps. Palju õnne Kadile ja ka Ragne pojale Andrile, kes saab 2 aastaseks!

esmaspäev, 31. mai 2010

Juustupulgad





Ma ütlen kohe alguses ära, et selle retsepti panin ma küll Astridile õrritamiseks siia üles. Kuna ülejäänud, kellele minu blogi ette peaks jääma, on nagunii isegi sellisel moel juustupulki teinud :)
Rohkemat ma juurde ei räägigi, sest muidu tundub juba Astridi jaoks see ilmatu keerulise retseptina, kui jutt pikaks läheb... ihii. No Ilona võiks end ka puudutatuna tunda ;)

Juustupulkade tegemiseks läheb vaja:

pärmi-lehttaigent
muna, määrimiseks
riivitud juustu


Rullisin õige natuke taigna lahti, määrisin munaga ning puistasin riivitud juustu peale. (Ma panin õige natuke maitseainet ka, sest juust ei olnud teravamaitseline.) Lõikasin pitsalõikuriga ribad ning panin küpsetuspaberiga kaetud plaadile. Küpsetain seni, kuni juustupulgad olid kuldsed.

esmaspäev, 17. mai 2010

Rabarberi-kaneelimuffinid





Ka sel kevadel peab ühe rabarberipostituse tegema. Siin ta nüüd on.
Mingitel seletamatutel asjaoludel teen ma muffineid väga harva. Täna mõeldes ei leidnud isegi põhjust. Peale neid mõnusaid muffineid ma katsun seda viga parandada. (Mõned karbid külmutatud kirsse ootavad tegemist...hmm.)
Inspiratsiooni sain raamatust "Õunakoogid".
Seda kõike siia kirjutades meenus, et ma olen ju õuntega seda teinud... mõtlesin edasi ja välja mõtlesin, et ma isegi olen bloginud sellest :) Aga blogin ikkagi edasi, Ilona pärast. Ta ehk ei oska õunu rabarberite vastu vahetada... ihii. Ma juba tean, mida ta ütleb. Ma tänan, armas sõber ;)

Põhi:
5 dl nisujahu
1,5 dl suhkrut
3 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl kaneeli
näpuotsatäis soola
100 g võid
200-300 g tükeldatud rabarbrit
1 muna
1,5 dl piima

Kate:
1 tl kaneeli
1 spl kuhjaga fariinsuhkrut

Kuumuta ahi 200 kraadini. Sega jahu, suhkur, küpsetuspulber ja kaneel. Haki võiga segamini. Pane segust 3/4 dl katteks kõrvale (ma panin rohkem). Puhastatud ja tükeldatud rabarber sega taina hulka. Klopi lahti muna ja sega piimaga. Lisa tainale. Sega ühtlaseks ja tõsta pabervormidega vooderdatud muffinipanni pesadesse. Täida 3/4 ulatuses tainaga.
Sega kõrvalepandud jahusegusse kaneel ja fariinsuhkur. Jaga muffinivormidesse. Küpseta 200 kraadi juures 20 minutit.

neljapäev, 29. aprill 2010

Keerusaiad vaniljekreemi ja rabarbariga







Eilsest Ragne kirjast jäi kummitama vanillipuding ning täna ma siis käisin ja mõtlesin, et peab ka vaniljega midagi tegema. Kuna ilm oli üle ootuste kehva (või on mul tõesti halb riietus) ja poodi minna ei tahtnud, siis vaatasin kapid läbi ja välja mõtlesin! Alustasin sellest, et tegin väikese koguse pärmitainast ja asusin tegema vaniljekreemi. Kuna rabarbarihooaeg on ka alanud, siis tuli mõte neidki saia sisse peita... Ma ei tea, miks mulle meeldivad just keerusaiad, kuid saiade peale mõeldes, kujutan ikka keerusaiu ette, midagi maitsvat vahele pandud. Saiad kerkisid päris priskeks, kui ühe saia sööd, siis kõht kohe punnis ka :)


Pärmitaigen:


250 ml piima
25 g pärmi
50-75 g suhkrut
75 g margariini või võid
natuke soola
400-450 g jahu

Pane piim soojenema koos margariiniga, samal ajal sega pärm natukese suhkruga vedelaks. Vala juurde piim, lisa sool ja ülejäänud suhkur. Hakka osade kaupa jahu juurde panema kuni on saavutanud paraja paksuse. (Tavaliselt kulub enam vähem kogu jahu ära.) Taigen panna sooja kohta kerkima kuni on kahekordseks kerkinud.

Sel ajal tegin valmis vaniljekreemi. Selleks läks vaja:

200 ml piima
2 muna
85 g suhkrut
2 spl jahu
umbes pool tl vaniljesuhkrut

Üle poole piimast panna keema. Sega kausis lahti munad suhkruga, lisa jahu ning ülejäänud piim. Kui piim tõuseb keema sega juurde munasegu. Hoia kuni keemiseni pliidil, vahel ikka segades, muidu võib põhja kõrbeda. Tõsta pliidilt ning lisa juurde vaniljesuhkur.

Vahele panin veel: mõne lühikese jupi rabarbarit, mille tükeldasin ära ja segasin paari lusikatäie suhkruga ning veidikese kaneeliga.

Kerkinud taigen rullida lahti jahusel laual. Peale määrida jahtunud vaniljekreem, puistata peale rabarbaritükid. Keerata rulli ning lõigata parajad jupid. Pintseldada lahtilöödud munaga üle ja lasta veidi kerkida. Pane ahju 200-225 kraadi juurde kuni saiad on valmis.

neljapäev, 22. aprill 2010

Saiakate lõhega










Ei saa enne ikka magama minna kui pole rääkinud lihtsast saiakattest. Tegelikult ma usun, et enamus inimesi on seda või sellelaadset katet isegi teinud. Kuid ikka ma kuulen, et peaksin ka kõige lihtsamad asjad üles riputama, sest vahel ei tule inimesed ise nii lihtsa asja pealegi. See on küll õige, et vahel unustad lihtsad asjad ära.

Mina tegin sellise saiakatte nii:

kuumsuitsulõhet (no puhastades võis seda olla 200-300g)
paar lusikatäit majoneesi (täpselt nii vähe kui võimalik ja kuipalju vajalik)
1 keedetud muna
tilli
soola, (sidruni)pipart

Puhastasin kala ja segasin hakitud muna ning ülejäänuga kokku. Röstitud saia peale on see justkui loodud!


Illustreerivad pildid on seekord isemoodi, kuna tegin pilti pojast, kes seda saia mõnuga sõi ;)

laupäev, 17. aprill 2010

Minu jäätisetegu




Tegelikult on mul olnud kolm jäätisetegu nüüdseks seljataga. Alguses ei saanud vedama, nüüd pidama... nagu tüüpiline eestlasele kohane. Muidugi sain ma innustust Ragne blogist, kuigi päris tema moodi jäätist pole siiani teinudki. Vist. Kuid ma jõuan, sest näiteks Geisha on mu lemmikute hulgas :)

Jäätise tegemiseks läheb vaja:

6 dl vahukoort
1 purk kondenspiima (tavalist, suhkruga)

Vahustan vahukoore, kuni moodustuvad pehmed tipud. Lisan kondenspiima ja segan kenasti segamini. Siis tõstan ma selle saadud segu kaheks, st ma teen korraga kahe erineva maitsega jäätist. Sellest kogusest saan ma kaks 800ml topsi enam-vähem täis.

Nüüd tuleb see koht, kus peaksin rääkima, millega ma jäätise maitsekamaks muudan, aga mul on maitse ja silma järgi doseerimine :)
Toon mõned näited, mis maitsega jäätist olen teinud.

Kõige popim on vist sidrunijäätis. Maitse ja silma järgi panen hästi ära pestud riivitud sidrunikoort ja mahla.
Olen ka teinud sidruni-kookosejäätist. Kookoshelbed röstin eelnevalt kuival pannil ära ja lisasin vaid sidrunimahla. Sellesse segusse panin ka sidruniessentsi.
Šokolaaditükkidega-vaniljejäätist olen samuti teinud. Kasutasin tumedat apelsinišokolaadi. Hakkisin peeneks ja segasin algse segu hulka. Muidugi panin ka vaniljesuhkrut juurde.
Veel meenub mulle, et olen teinud tiramisu maitselist jäätist. Tegelikult ma ei tea, kas päris nii seda nimetada saab. Panin sisse mõne tiramisumaitselise küpsise (peeneks tehtuna), cappuccino-pulbrit ja Kalevi pralinee komme.

Lõppkokkuvõtteks võin öelda, et mida lähemale suvele, seda kindlamalt võin väita, et sel aastal suvel söödavast jäätisest teen ma ise. Eriti jahutav on sidrunijäätis. (Mul juba mõte jookseb, et järgmine kord asendan osa sidrunist laimiga, segu jääb ju toredamalt suvisema väljanägemisega.)
Ehk suutsin natukenegi inspireerida kedagi jäätist tegema ;) (Kuigi praegune ilm ei soosi just jäätist sööma/tegema, aga suur ja soe kevad pole kindlasti enam kaugel. Õhus on ju tunda, eks :) )

teisipäev, 13. aprill 2010

Beseed






Lõpuks võtsin "ei-viitsimise" kokku ja postitan esimesena nädalavahetusel tehtud beseed. Tegin tavalisi valgeid ja mina suure kohvimaitseliste toitude sõbrana (iroonia on selles, et ma joon vaid ühe tassi kohvi päevas, aga see lõhn ja kohvi tegemine... seda võiksin ikka palju-palju rohkem nautida päeva jooksul)leiutasin ka kohvimaitsega beseed. (No leiutasin on ilmselge liialdus, aga noh mõte ikka.) Lastele muidugi maitsesid need väga. Või noh, kohvimaitselised pidid kanged olema :)) Igal juhul said need maiused suhteliselt kiiresti otsa ning külalistele pean uued tegema.

Tegemiseks läheb vaja:

6 munavalget
4 dl suhkrut
cappuccino lahustuvat pulbrit (oli vist midagi sellist?)

Vahusta munavalged suhkruga väga kõvaks vahuks.Tee saadud vaht kaheks, ühele poolele lisa juurde kohvipulber (mina panin 3 spl.) Pritsi tordipritsiga küpsetuspaberiga kaetud plaadile kenad kuhjad ning pane 100 kraadisesse ahju umbes 2 tunniks kuivama.

Mulle meenus, et need kohvibeseed ei ole üldse nii ilusa õhulise olemisega, kuna see osa, mis ma kohviga segasin polnud kannu põhjas vist nii vahus, kui pealmine ja teiseks ma kuivatasin neid vist kauem ka... Aga eks vigadest õpitakse ;)

teisipäev, 23. märts 2010

Peekoni ja juustupirukas



See retsept jõudis minuni läbi ühe koolituse. Muud ma ei oskagi päritolu kohta öelda, kuna ma ise koolitusel ei käinud, siis jääb täpne autor teadmata.
Väikesele veiniõhtule sobis see oivaliselt! Ning mina, kes muidu sinihallitusjuustu ei söö, seda pirukat seepärast söömata küll ei jäta, et seal on see juust sees.

Taigen:

250 g võid
5 dl jahu
2 spl vett
sool, pipar, paprikapulber

Täidis:
3 muna
2 dl vahukoort
200 g suitsupeekonit
150 g porrut
2 sibulat
100 g sinihallitusjuustu

Haki jahu võiga segamini, lisa maitseained ning vesi, sega kiiresti taignaks. Suru vormi ja tee kahvliga täkked põhja. Küpseta 10 minutit 190 kraadi juures.

Prae pannil sibul ja porru, jahuta. Lõika peekonist ribad. Küpsenud põhjale vala sibulasegu, lisa hakitud peekon ja pudista sinihallitusjuust pirukale. Klopi munad kergelt lahti, lisa vahukoor. Vala üle piruka ning küpseta 40-50 minutit, kuni on hangunud. Jahuta ja serveeri külma roana.

Juustukook (peaaegu)



Et kindla peale välja minna, tegin Ragne juustukooki :) Kindla peale ses mõttes, et tihti teeme me ühesuguseid asju, teineteisega rääkimata või tegelikult teineteist tundmata :) Lihtsalt on juhtunud nii.
Tahtsin niiväga mingit juustukooki teha, kuid valede asjade kokkulangemisel oli mul külmikus pool kilo kohupiima, mis vajas samuti realiseerimist. Enda arvates olin jube nutikas ja asendasin poole toorjuustust kohupiimaga. Minu ja minu külaliste arvates maitses see nii ka väga hästi! Teinekord proovin ka kindlasti ainult toorjuustuga teha, sest see retsept on väärt proovimist. Aitäh Ragne ;)
Ps. Sa oled kohvitamisega seoses mul väga meeles, aga anna andeks, ma olen pidur. Katsun ikka end kokku võtta ja kutse ära realiseerida, kui see ikka veel kehtib...

teisipäev, 9. märts 2010

Pelmeenid




Tegelikult tuleb siit ood raamatule. Ma olen nii-üli-väga rahul, et soetasin endale raamatu "Vene köök" (Maria Zaštširinski, Roman Zaštšerinski ja Igor Andrejev on autorid). Raske on valida, et millises järjekorras retsepte proovima hakata.
Kuna oli piisavalt aega, siis otsustasin pelmeene teha. See on tõesti seda vaeva väärt! Alguses läks ikka aega, aga hiljem olin ma juba päris osav, enda skaalas pelmeenitegijate seas. Muidugi oleks maitse veel parem kui kasutaksin lamba,-sea,- ja vasikaliha nagu retsept ette nägi. Minul oli lihapoest toodud segahakkliha.
Enne kui kevad täiega kohale jõuab, jõuate veel pelmeeniteo ette võtta ;) (Muidugi on (vist!) hulga lihtsam, kui võtta appi pelmeenitegemise vorm. Aga, kui sain mina hakkama, siis saad sina ka!)

Klassikaline pelmeenitainas

200 ml vett
1 muna
1 tl soola
0,5 kg jahu

Pane jahu lauale kuhja ja vajuta keskele väike süvend. Löö süvendisse muna, vala ettevaatlikult juurde vesi ja ära unusta soola. Sega rahulikult, kuni moodustub tainas. Pane valmis tainas toidukilesse ja hoia pool tundi külmkapis.

Täidiseks:
hakkliha (750g)
sibul
küüslauk
sool
pipar
(tüümian)

Täidise ained segad kokku ja asud aga pelmeene tegema.
Tee tainas pooleks ning rulli mõlemad umbes 1,5 mm paksuseks. Vajuta klaasiga (pitsiga) ringikujulised tükid ning pane iga tainaringi keskele hakklihatäidist. Vajuta ääred kokku ja hoia valmis pelmeene jahuga ülepuistatud lõikelaual. Jätka seni, kuni jätkub tainast ja täidist.

pühapäev, 28. veebruar 2010

Marja-kookosekook



Vot sellist kooki saab teha, kui lased samamoodi palju rohkem (rõhk sõnal palju) kohupiima tuua, kui vaja on. Nagu seda tegin mina. Kuna ma pole teab mis suur kohupiimasõber, eriti küpsetatult, siis olin ma täitsa hädas. Kuni avasin raamatu "100 kooki 2" ja leidsin koogi, kuhu läheb 1 kg kohupiima! Mõtlesin, et tüki ma ikka ise proovin ja ülejäänu söödan perele sisse :) Või kutsun kellegi külla ja sunnin sööma. Nüüd tean, et homme söön vähemalt tüki veel... kui mitte rohkem.
Väikese valearvestuse tegin ma ka. Mul tuli nimelt vaarikakook peaaegu ilma vaarikateta.Mul on külmutatud vaarikad otsa saanud :( Ma leidsin sügavkülmast mustsõstraid, mustikaid, kirsse ja natuke leidsin vaarikaid ka. Kindlasti katsun suvel teha seda vaid vaarikatega. Vaarikad on ju mu lemmikud :)

Taigen:
225g võid
1 dl suhkrut
5 dl jahu
0.5 tl soola
o,5 tl soodat
o,5 tl küpsetuspulbrit
1 tl vanillsuhkrut
2 dl kookoshelbeid

Täidis:
1 kg kohupiima
250 g hapukoort
4 muna
2,5 dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut
400 g vaarikaid (muid suviseid marju)

Sega omavahel taignaained purutaoliseks tainaks. Kuumuta ahi 200 kraadini.
Täidise jaoks sega kohupiim, hapukoor, suhkur ja vanillsuhkur. Pudista suurem osa tainast ahjupanni põhjale. Vala peale kohupiimamass. Kata vaarikatega. Pudista peale ülejäänud tainapuru. Küpseta 30 minutit. Jahuta ja lõika ruutudeks.

esmaspäev, 22. veebruar 2010

Marineeritud räimed





Kuidagi väga kaua pole siia midagi jälle lisanud. Olen teinud küll nii ühte kui teist, kuid lisada pole nagu midagi. Vähemalt korra nädalas tuleb ju leivategu ette võtta. Lisaks torditellimused, mida natuke ikka on olnud ja on ka tulemas.
Peale vastlapäeva tuli idee, et teeks teiste pereliikmete tuju rõõmsaks ja praeks räimi ning marineeriks need ära. No muidugi on see kindla peale minek. Kas see on iroonia või lauslollus, aga ise ma neid ei söö. Nüüd panen siia üles retsepti, mille järgi mina seda teen. Retsepti algallikat ma küll öelda ei oska. Minul on see ühe soditud lehe peal :)


2 kg räimi
muna
jahu
soola
õli praadimiseks

Marinaad:
1 l vett
2-3 porgandit
2-3 sibulat
18-20 tera pipart
2-4 loorberit
1,5 tl suhkrut
2 tl soola
4 spl äädikat

Puhasta räimed. (Mina olen teinud fileedeks.) Pese kegelt külma veega läbi ning nõruta. Raputa soolaga üle ja lase veidi seista. Pane lahtilöödud munasegust läbi ning seejärel jahust. Prae kuumal pannil õlis. Tee nii kõigiga.

Keeda marinaad. Viilutatud porgandid ja sibulad panna veega keema. Lisa ka sool, suhkur, pipar ja loorber. Kui porgandid ja sibulad pehmed (võivad isegi natuke krõmpsuvad jääda), keera tuli alt ja lisa äädikas. Jahuta.

Kui räimed ja marinaad on jahtunud lao kaussi räimed ja vahele pane porgandeid ning sibulaid. Kõige lõpuks vala marinaad peale. Jäta mõneks tunniks kuni üleöö seisma.

laupäev, 6. veebruar 2010

Ingveriga šokolaadikook




Täna oli väga mõnus talvepäev. Sai käidud lastega kelgutamas (või noh, kas seda saabki kelgutamiseks pidada, kui mina vehin kaameraga mäe all ja lapsed ukerdavad mäel ning ma pean pidevalt keelama ja õpetama). Mäelt tagasi tulles panin pliidi alla tule, mulgikapsad pliidile podisema ning tahtsin küpsetada midagi magusat. Leidsin selle kerge retsepti Rõõmu küpsetamisest retseptikogust.
Lis sõi kohe kolm tükki :) Ise võtsin ka esimesele tükile ühe juurde. Pärast kahetsesin, et teed juurde ei teinud. Nii, et proovige, see ongi selle talve kook, mõnusalt ingverine. Teeb seest soojaks, et külmale ja lumerohkele talvele vastu panna ;)


Taigen:


150 g võid või margariini
3 muna
2,5 dl suhkrut
4 dl nisujahu
0,5 dl kakaod
0,5 sl jahvatatud ingverit
0,5 sl küpsetuspulbrit
1,5 dl piima

Katteks:

200 g toorjuustu
1 dl tuhksuhkrut
1-2 sl piima
1 tl jahvatatud ingverit (võib ka värsket 1sl riivitud ingverit kasutada)

Sulata rasvaine. Vahusta munad suhkruga heledaks vahuks. Sega kuivained omavahel ning lisa munasegule. Lisa ka rasvaine ja piim ning sega taigen valmis. Vala taigen rasvainega määritud plaadile (30x40cm) ning küpseta 200 kraadi juures ahju allosas umbes 15 minutit. Lase jahtuda.
Valmista kate: sega toorjuust, tuhksuhkur ja piim ühtlaseks massiks. Lisa ingver. Vala kate koogile ja määri ühtlaselt laiali. Lõika kook umbes 30 ruuduks.

pühapäev, 24. jaanuar 2010

Oskari kaeraküpsised





...on vaieldamatult minu lemmikküpsised! Ma ei tunne seda Oskarit küll isiklikult, aga ta on raudselt mu sõber ;) Ma olen neid kunagi ammu väga sageli teinud, kuid nüüd on meelest ära läinud. Tänu Jannole meenusid jälle... ei teagi, kas õnnkes või kahjuks :) Rääkides retseptist, siis ma ikka muutsin seda ka. Nimelt olen ma tähele pannud, et ei lisa eriti kunagi pähkleid ja nii ka seekord. Olen pannud paar korda vähekene rosinaid. (Ühekorra lasin neil isegi Amarettos liguneda.)
Praeguse pakasega on tee kõrvale need väga-väga maitsvad. Ja noh kui enam teed ei viitsi juua, siis see ei sega küpsiste söömist ;)
Retsept on võetud "Rõõmu küpsetamisest" retseptiraamatust.

100 g võid või margariini
0,5 dl suhkrut
3 dl kaerahelbeid
0,5 dl nisujahu
0,5 tl soola (mina nii palju ei pane)
(0,5 dl sarapuupähkleid, mille mina asendasin rosinatega)

Vahusta või ja suhkur miksriga ühtlaseks vahuks. Lisa või-suhkruvahule (pähklitega) segatud kaerahelbed ning soolaga segatud jahu. Sega kõik ained kokku ja vormi taignapalliks. Jaga taigen umbes 16 osaks. Rulli väikesteks pallideks. Aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadi juures ahju keskosas 8-10 minutit. Lase jahtuda.

Retsepti all on paar soovitust. Nimelt, et pähklid võid asendada 1 dl rosinatega ja poole apelsini riivitud koorega. (Mis võib samuti väga hea olla.)

Kui tahad eriti maitsvaid kaeraküpsiseid, siis kasta need poolenisti sulanud šokolaadi sisse. (Näiteks kellegile kingituseks, miks mitte, eks :))

kolmapäev, 6. jaanuar 2010

Uus algus.








Head uut ja kordaminekute rohket aastat armsad blogilugejad. (Ma ei tea, palju teid on, aga ühte kindlat lugejat olen ma juba jõudnud uue aasta puhul õnnitleda, kuid ega küll küllale liiga tee!)
Arvasin, et jõuan midagi enne katsetada, aga pole ikka midagi sellist üles riputada, mida väga kiita tahaksin. (Või Ilonale midagi väga lihtsat, sest nagu selgus, küpsisetorti oskab ta ise teha :P) Et uue aasta soovimine ainult poleks, siis panen oma tänasest lastega väljaskäimisest mõne pildi üles. Las siis olla selle aasta esimene postitus teistlaadi. Meie ilusast lumerohkest talvest. Edaspidi katsun ikka retseptideni jõuda ;)